Mi az a lithophane?
A "lithophane" vagy magyarosan "litofán" szó a görög "litho" vagy "lithos" szóból, amely követ, vagy sziklát jelent, és a "phainein"szóból származik,melynek jelentése: "megjelenni". Ebből következik a lithophane jelentése: "fény a kőben" vagy "kőben jelenik meg".
A lithophane környezeti fényben, fehér, dombornyomott érdekes alkotás, de nem rajzolódik ki rajta a kép, annak elemeire csak következtetni lehet. Csak egy jól beállított fényforrással mutatkozik meg a lithophane-ba rejtett kép.
Az 1820-as években, tehát több, mint 200 éve jelentek meg Európában. A 19. században Ausztriában, Belgiumban, Csehországban, Csehszlovákiában, Dániában, Angliában, Franciaországban, Németországban, Írországban, Olaszországban, Norvégiában, Portugáliában, Oroszországban, Svédországban és Walesben gyártottak lithophane-okat. A 19. század közepén több százezer litofánt készítettek olyan cégeknél, mint a Wedgwood Angliában vagy a Meisseni porcelán Drezdában.
A litofánok népszerű témái a vallási témák, portrék, irodalmi jelenetek, például történetek a Bibliából és műalkotások voltak. Egyes litofánok még olyan eseményekről is megemlékeztek, mint az Eiffel-torony 1889-es megnyitása.
A litofánok különféle formátumban léteztek, az ablakokba akasztható tábláktól a gyertyapajzsokig. Készítettek lithophane-t kandalló paravánokba, éjszakai lámpákba, teamelegítőkbe és gyufadobozokba, sőt korsók, teáscsészék alját is díszítették vele.
Időközben feltalálták a fotográfia, amely hamar elterjedt és háttérbe szorított megannyi képkészítési eljárást.
Most azonban a mindkét eljárásból a legjobbat élhetjük át a modernkori 3D nyomtatott lithophane-okban.